Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Chov boa constrictor

VZHĽAD

Charakteristickým znakom je silná, trojuholníková hlava, výrazne oddelená od mohutného tela. Farba  je variabilná ako v rámci druhu, tak v rámci poddruhu, ktorých je asi 9, možno viac. Farba  boa constrictor siaha od červenohnedej cez červenošedú, až po žlté, oranžové alebo tmavohnedé odtiene. Kresba je tvorená tmavými a svetlými škvrnami, ktoré môžu mať smerom k chvostu farbu oranžovo-červenú. Od špičky papule až ku krku sa tiahne tmavý pruh, na brušnej strane je farba krémová. V zajatí dorastá do  2,5 - 3 metrov, máloktorý chovateľ sa môže pochváliť kúskom väčším ako 3 metre. Telo je silné a svalnaté.

AREÁL ROZŠÍRENIA

Areál rozšírenia je obrovský, od Južného Mexika, cez  Brazíliu, Venezuelu, Ekvádor, Bolíviu, Peru,  Malé Antily až po Argentínu. Vyhľadáva  pralesné a krovinaté oblasti..Vzhľadom k veľkosti areálu rozšírenia a k veľmi  rozdielnym klimatickým podmienkam v jednotlivých lokalitách, sú i teplotné nároky jednotlivých poddruhov odlišné.

ODCHOV

Odchov veľhada kráľovského je dnes bežnou záležitosťou. Ak sú dodržané základné podmienku chovu, odchov nie je výnimočnou záležitosťou. V prírode sa veľhady pária prevažne na jar, v zajatí sa začínajú páriť už na jeseň. Samica rodí živé mláďatá, ktoré prichádzajú na svet zhruba po 120-180 dní. Mláďatá sú už po narodení samostatné a dosahujú veľkosť okolo 40 – 50cm. Do dvoch týždňov po narodení sa prvýkrát zvliekajú a začína sa aj prvé kŕmenie. Na rozrkmovanie mláďat sa používajú osrstené myši. Mláďatá rastú rýchlo a čím sú väčšie, tým volíme aj väčšiu veľkosť potravy. Pohlavne dospievajú okolo 3-4 rokov samice, samce okolo 2 rokov. Párenie by sme mali samici umožniť až po dosiahnutí veľkosti 180cm.  

POTRAVA

S potravou nie sú problémy. Boa constrictor sú veľmi žravé a musia sa usmerňovať kvôli obezite, ku ktorej majú sklony. Podľa veľkosti dávame malé, až stredne veľké myši a potkany, holuby alebo kurčatá. Veľké jedince nepohrdnú morčaťom, zajacom alebo iným vhodným cicavcom primeranej veľkosti. Korisť  zabíjajú udusením a potom ju prehĺtajú vcelku od hlavy.

TOPlist